پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

محل مصرف زکات فطریه [مصرف زکات فطره ]

پرسش : آیا هر فرد می تواند در هر جا یا مکانی خواست زکات فطریه را مصرف کند؟
پاسخ : احتياط واجب آن است كه زكات فطره را در همان محل مصرف كند، مثلًا نمى‏تواند براى بستگانش كه در شهر ديگرى هستند بفرستد، مگر اين‏كه در آن محل مستحقّى پيدا نشود و هرگاه با وجود مستحق فطره را به جاى ديگرى ببرد و تلف شود ضامن است، ولى حاكم شرع مى‏تواند با توجّه به مصالح نيازمندان اجازه دهد آن را به محلّ ديگرى ببرند.

شرايط دریافت کننده ی زکات فطریه [مصرف زکات فطره ]

پرسش : آیا فردی که زکات فطریه می گیرد، باید شرایط خاصی داشته باشد؟
پاسخ : زكات فطره را بنابر احتياط واجب بايد فقط به فقرا و مساكين بدهند مشروط بر اين‏كه مسلمان و شيعه دوازده امامى ‏باشند و به اطفال شيعه كه نيازمند هستند نيز مى ‏توان فطره داد، خواه به مصرف آن ها برسانند يا از طريق ولىّ طفل به آن ها تمليك كنند؛ ولی فقيرى كه فطره مى ‏گيرد لازم نيست عادل باشد، هر چند احتياط واجب آن است كه به شرابخوار و كسى كه آشكارا معصيت كبيره مى ‏كند فطره ندهند و همچنين به كسانى كه فطره را در معصيت خداوند مصرف مى ‏كنند.

پرداخت فطریه به کسي که ادّعاي احتياج مي کند [مصرف زکات فطره ]

پرسش : آیا به كسى كه ادّعاى احتياج مى‏ كند مى ‏توان زكات فطره داد؟
پاسخ : به کسی که ادعای احتیاج می کند نمی توان زکات فطره داد، مگر آن که اطمینان حاصل گردد که او فقیر است، یا لااقل از ظاهر حالش گمان پیدا شود و یا بداند سابقاً فقیر بوده و رفع فقر او ثابت نشده باشد.

واریز پول زکات فطره به حساب بانکی [مصرف زکات فطره ]

پرسش : اگر پول به حساب بانکی فلان مستحق زکات فطره واریز شود یا به کمیته امداد داده شود و در این صورت عین مال از بین می رود این کار چه حکمی دارد؟
پاسخ : در این موارد اشکالی ندارد.

انتقال فطریه به شهر دیگر [مصرف زکات فطره ]

پرسش : آیا طبق نظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی میتوانم زکات فطریه را در شهر دیگری به مستحق نیازمند بدهم ؟
پاسخ : می توانید از طریق حساب بانکی منتقل کنید مگر اینکه فطریه را جدا کرده باشید که باید در همان شهر به فقیر داده شود.

زکات فطره مهمان یک شبه [زکات فطره مهمان ]

پرسش : آیا زکات فطره مهمان بر عهده صاحبخانه است؟
پاسخ : فطره ميهمان بر عهده صاحبخانه نيست، مگر اينكه براى چند شب ميهمان او باشد، به طورى كه نان خور او محسوب شود.

معيار تعيين خوراک برای پرداخت فطره [کلیات زکات فطره ]

پرسش : آیا در پرداخت زکات فطره خوراک شخصی خود انسان ملاک می باشد؟
پاسخ : در زكات فطره خوراك شخصى خود انسان ملاك نيست بلكه خوراك معمولى اهل شهر و يا محل ملاك است؛ بنابراين، كسى كه هميشه برنج مى‏خورد مى‏تواند زكات فطره را از گندم بدهد.

وقت اداى زكات فطره [کلیات زکات فطره ]

پرسش : وقت پرداختن زکات فطریه چه زمانی است؟
پاسخ : وقت اداى زكات فطره، روز عيد فطر قبل از انجام نماز است؛ بنابراين، كسى كه نماز عيدفطر را مى‏خواند بايد فطره را پيش از نماز عيد بدهد، ولى اگر نماز عيد را نمى‏خواند مى‏تواند تا ظهر روز عيد تأخير بيندازد.

میزان زکات فطره قابل پرداخت به فقیر [کلیات زکات فطره ]

پرسش : چه مقدار می توان به فقیر زکات فطره پرداخت؟
پاسخ : احتياط واجب آن است كه به فقير بيشتر از مخارج سالش و كمتر از يك صاع (تقريباً سه كيلو) داده نشود.

روزه در صورت مسافرت طولانی با هواپیما [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : کسانی که بعد از ظهر حرکت کرده و به منطقه غربی پرواز می کنند، صبح همان روز به آنجا می رسند، یا اینکه صبح حرکت می کنند و به جایی که می رسند قبل از اذان صبح است آیا می توانند در این فاصله چیزی بخورند؟ همچنین افرادی که کسوف را رصد می کنند و همیشه در زوال هستند؟
پاسخ : در فرض سؤال اگر قبل از ظهر برسد روزه آن روز را می گیرد و تا غروب همان محل امساک می کند و اگر قبل از اذان صبح برسد می تواند قبل از اذان چیزی بخورد.

مسافرت در روز آخر رمضان از مبدأ به مقصدی که یک روز از ماه باقی مانده [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : چنانچه فردی در روز آخر ماه مبارک رمضان مسافرت کرده و به کشوري برسد که در آنجا يک روز ديگر از ماه باقي مانده آيا بايد آن روز را روزه بگيرد؟
پاسخ : در مورد روزه دستور به روزه تا پايان ماه است و بايد مطابق محلی که در آن است عمل کند و روزه را بگيرد هر چند مجموع روزه هایش 28 يا 31 روز شود.

روزه در صورت انصراف از قصد ده روز [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : اگر انسان قبل از اذان ظهر به محلی برسد و قصد ده روز کند ولی بعد از ظهر آن روز مشکلی برایش پیش بیاید که از قصد ده روز برگردد، روزه آن روز چه حکمی دارد؟
پاسخ : در فرض سؤال چنانچه يك نماز چهار ركعتى خوانده باشد روزه‏ اش صحيح است و بايد تا آنجا هست نمازها را تمام بخواند و روزه ماه رمضان را بگيرد امّا اگر نماز چهار ركعتى نخوانده فقط روزه همان روزش صحيح است و نمازها را نيز بايد شكسته بخواند.

روزه در صورت مسافرتِ قبل از ظهر [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : اگر فرد روزه دار قبل از ظهر سفر نماید، روزه ی او چه حکمی دارد؟
پاسخ : اگر پيش از ظهر مسافرت نمايد روزه ‏اش باطل است، ولى قبل از آن‏كه به حدّ ترخص برسد نمى ‏تواند روزه را افطار كند و اگر پيش از آن افطار كند كفّاره بر او واجب است (منظور از حدّ ترخص جايى است كه صداى اذان شهر را نشنود، يا به جايى برسد كه از نظر مردم شهر پنهان گردد).

روزه در صورت مسافرت در بعد از ظهر [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : اگر شخصی بعد از اذان ظهر درماه رمضان مسافرت نماید، روزه ی او چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه روزه دار بعد از ظهر مسافرت نمايد بايد روزه خود را تمام كند.

روزه در صورت بازگشت به وطن قبل يا بعد از ظهر [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : اگر مسافر قبل از ظهر به وطن برسد، وظیفه ی او در مورد روزه چیست؟
پاسخ : هرگاه مسافر پيش از ظهر وارد وطن شود، چنانچه كارى كه روزه را باطل مى ‏كند انجام نداده باشد بايد روزه بگيرد و اگر انجام داده بايد بعداً قضا كند و مستحب است باقيمانده آن روز را امساك نمايد، ولى اگر بعد از ظهر وارد شود نمى ‏تواند روزه بگيرد.

روزه در بلاد کبیره و حد ترخص آن [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : تهران بلاد کبیره است یا نه و در مورد شهری که بلاد کبیره است تکلیف چیست؟ وحد ترخص در تهران یا شهرهای مشابه آن کجاست؟
پاسخ : حکم بلاد کبیره و غیر کبیره یکسان است : 1- اگر محلات آن، جزو تهران یا شهر مشابه آن محسوب شود در تمام اين شهر روزه کامل است. 2- اگر محلات آن ، جزو تهران یا شهر مشابه آن محسوب نشود چنانچه فاصله آن تا اولين خانه هاي شهر تهران یا شهر مشابه آن کمتر از 21.5 ( بیست و یک کیلومتر و نیم ) کيلومتر باشد در هر دو مکان و بين راه، روزه کامل است. ولي اگر بيشتر از اين مقدار فاصله داشته باشد در صورتي که کثير السفر باشد روزه کامل است وگرنه صحیح نمي باشد. حد ترخص يعني از وطن يا محل اقامتش به اندازه اي دور شود که صداي اذان شهر را نشنود و مردم شهر او را نبينند.

روزه در سفر هوایی در آسمان شهر [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : خلبانی که به دلیل وظیفه اش مجبور است بیش از هشت فرسخ شرعی در آسمان محدوده شهر(یعنی مسافرت عمودی در فضا) گشت زنی کند- به فرض اینکه شغل همیشگی او نیست- حکم روزه اش چیست؟
پاسخ : گشت زنی در آسمان شهر سفر محسوب نمی شود و روزه صحیح است.

روزه در صورت قصد ده روز و سفر به کمتر از مسافت شرعی [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : افرادی مانند طلبه ها که در ماه رمضان به محلی می روند و قصد می کنند، آیا می توانند جهت تبلیغ به روستاهای اطراف نیز بروند؟
پاسخ : قصد اقامت ده روز، در دو محل: 1- فاصله دو محل، 3 الي 4 کيلومتر باشد: نماز و روزه در هر دو محل، تمام است. 2- فاصله دومحل، بين 4 تا کمتر از 21.5 کیلومتر(بیست و یک کیلومتر و نیم) است: الف) اگر روزي يکي دو ساعت برود و برگردد نماز و روزه تمام است، حتي اگر از ابتدا، اين گونه قصد کند. ب) اگر بيشتر از يکي دو ساعت برود: چنانچه از ابتدا چنين تصميمي داشته، نماز شکسته است و روزه نيز نمي تواند بگيرد ولي اگر از ابتدا چنين تصميمي نداشت و بعد از گذشتن ده روز يا بعد از خواندن يک نماز چهار رکعتي قصد کرد به اين فاصله برود و به محل اقامه خود بازگردد، نماز و روزه تمام است. 3- فاصله بيشتر از 21.5 کيلومتر (بیست و یک کیلومتر و نیم) است: قصد ده روز به هم مي خورد.

روزه دانشجو [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : حکم گرفتن روزه ی دانشجویان چیست؟
پاسخ : در صورتي که قصد دارد براي مدت طولاني در آنجا سکونت داشته باشد(مثلا يکسال يا بيشتر)، يا هفته اي حداقل سه روز به مدت دو سال يا بيشتر در آنجا باشد، آنجا در حکم وطن خواهد بود، روزه صحیح است و نيازي به قصد ده روز ندارد ولي اگر آنجا نمي ماند ولي در هفته حداقل سه روز رفت و آمد دارد و اين کار براي مدتي (حداقل دو ماه) ادامه دارد، روزه در آن محل و بين راه صحیح است.

روزه سربازان در محل خدمت [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : وظیفه ی سربازان در مورد روزه چیست؟
پاسخ : هرگاه قصد اقامت ده روز در آن محل کرده نماز و روزه او تمام است و هرگاه لااقل هفته اي سه روز به مدت حداقل دو ماه، رفت و آمد مي کند باز نماز و روزه او تمام است و اگر در محلي يک سال يا بيشتر بماند يا در مدت حداقل دو ماه و کمتر از دو سال، حداقل سه روز در هفته در جايي بماند در آن محل نيز نماز و روزه تمام است.

روزه برای شخص مسافر [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : آیا می توان در مسافرت روزه گرفت؟
پاسخ : شخصی که می خواهد مسافت شرعی (21/5 کیلومتر، بیست و یک کیلومتر و نیم) را طی کند و اذان ظهر را در شهر یا روستای محل زندگی خود یا حد ترخص آن یا جایی که بخواهد حداقل ده روز بماند نباشد مسافربوده و نباید روزه بگیرد و بطور كلّى در هر موردى که نماز شكسته است روزه را بايد ترك كرد و در جايى كه نماز را بايد تمام بخواند (مانند كسى كه شغلش مسافرت است و يا در محلّى قصد ماندن ده روز كرده) بايد روزه را بگيرد.

روزه در وطن سابق [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : شخصی چند سالی است از وطن خود مهاجرت کرده، وظیفه ی او هنگام مسافرت چند روزه به آنجا برای روزه چیست؟
پاسخ : هرگاه انسان در محلي زندگي ميکرده و وطن او بوده، چنانچه از آنجا اعراض کند، يعني ديگر قصد نداشته باشد در آنجا زندگي کند، هر چند گاهي به عنوان مسافرت و ديدار بستگان و دوستان به آنجا برود،روزه اش در آنجا صحیح نیست، خواه در آنجا ملکي داشته باشد يا نه و خواه اقوام و بستگانش در آنجا زندگي کنند يا نکنند، مگر اينکه سالي سه چهار ماه (هرچند بصورت پراکنده) در آن جا اقامت داشته باشد.

سفر در ماه رمضان [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : مسافرت در ماه رمضان چه حکمی دارد؟
پاسخ : مسافرت در ماه رمضان حرام نيست، ولى اگر براى فرار از روزه باشد مكروه است.

تعریف حد ترخص [احکام روزه شخص مسافر]

پرسش : منظور از این که مسافر به حد ترخص برسد چیست؟
پاسخ : «حدّ ترخّص» يعنى از وطن يا محلّ اقامتش به اندازه‏اى دور شود كه صداى اذان شهر را نشنود و مردم شهر او را نبينند، امّا ديدن و نديدن ديوارهاى شهر اثرى ندارد.

روزه برای افراد نجات غریق [فرو بردن سر در آب]

پرسش : روزه ی اشخاصی که شغلشان نجات غریق است چه حکمی دارد؟
پاسخ : كسى كه براى نجات غريق مجبور است سر را در آب فرو ببرد روزه‏ اش بنابر احتیاط واجب باطل است، ولى به عنوان نجات جان مسلمانى اين كار واجب است و بعداً قضا كند.

روزه ی غوّاصان [فرو بردن سر در آب]

پرسش : روزه ی غوّاصان چه حکمی دارد؟
پاسخ : غوّاصان اگر سر خود را در كلاهك پنهان كنند و با آن به زير آب بروند روزه ی آنها صحيح است.

انجام مبطلات در صورت شک در مغرب یا اذان صبح [احکام مبطلات روزه]

پرسش : چنانچه انسان شک در مغرب یا اذان صبح داشته باشد، انجام مبطلات چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه انسان شك دارد مغرب شده يا نه نمى ‏تواند افطار كند و اگر افطار كند هم قضا دارد و هم كفّاره، ولى اگر شك كند كه صبح شده يا نه مى ‏تواند كارهايى كه روزه را باطل مى ‏كند انجام دهد و تحقيق كردن نيز واجب نيست.

شنا کردن برای روزه دار [فرو بردن سر در آب]

پرسش : شنا کردن برای فرد روزه دار چه حکمی دارد؟
پاسخ : اگر سر را به زیر آب نکند اشکالی ندارد.
تعداد صفحات : 538