پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

صلح در قالب وصیت [صلح معوض ]

پرسش : شخصى در وصيّتنامه خود اموال خود این گونه وصیت نموده که من اموال خود را با فرزندانم این گونه مصالحه کرده ام که تا زمانی که زنده هستم اختیار آنها با خودم باشد حال با توجّه به عبارات فوق، آيا اين وصيّت مصداق هبه است، يا صلح‏ تلقّى مى‏شود؟
پاسخ : ظاهر اين است كه اين واگذارى به صورت هبه، يا صلح بلاعوض- كه‏ آن هم مفهوم هبه را دارد- مى‏باشد، بنابراين چنانچه مورد هبه را تحويل داده، صحيح است و خيار فسخى كه براى خودش قرار داده، آن هم مشكلى ندارد، امّا اگر تحويل نداده باطل است.

تعریف صلح معوض [صلح معوض ]

پرسش : صلح در فقه به چه معنا می باشد؟ انواع آن چیست؟
پاسخ : سازش طرفين ـ اينكه كسى مال يا حق خود را براى توافق وسازش به ديگرى واگذار كند. (عقدى است كه طى آن طرفين رضايت خود را بر تمليك مال، بخشيدن قرض يا اسقاط حق و ... اعلام مى‌كنند). انواع آن: صلح معوض ، صلح غیر معوض و صلح تعلیقی

پرداخت مال برای برقرار شدن صلح [صلح معوض ]

پرسش : اگر وقتى بین دو نفر یا دو گروه دعوا و ناراحتى واقع مى شود، نفر سوّمى براى صلح به طرف متجاوز مى گوید: باید مقدارى پول یا حیوان یا چیز دیگرى را به طرف دیگر که متجاوز علیه است بدهید تا او راضى شود و ناراحتى برطرف گردد، آیا این کار جایز است؟
پاسخ : هرگاه با رضایت داده شود اشکال ندارد و همچنین اگر آن پول به مقدار زیان و خسارتى باشد که به متجاوز علیه وارد شده است خواه طرف راضى باشد یا نباشد.

مصالحه مالی در قبال اخذ قرض ربوی [صلح معوض ]

پرسش : حکم توافق و مصالحه ای که منعقد شده به منظور ابراء ذمه یکی از طرفین دعوی بر اساس بدهکاریی که در نتیجه اخذ قرض ربوی توسط واسطه ای متوجه او شده و با آن مصالحه برای تخلص از بدهکاری قرض و بهره متعلقه به آن توافق کرده قطعه زمینی با مشخصات معین در اختیار واسطه در قرض قرار دهد آیا این مصالحه مصالحه شرعیه است و یا در اصل باطل است؟
پاسخ : اگر مصالحه در مقابل اصل وام باشد صحیح است ولی اگر در مقابل وام و بهره باشد نسبت به بهره باطل است.

مصالحه کردن به کمتر از طلب قبل از فرا رسیدن مدت آن [صلح معوض ]

پرسش : آیا مصالحه کردن به کمتر از طلب قبل از فرا رسیدن مدت آن جایز است؟
پاسخ : هرگاه كسى از ديگرى طلبى دارد كه وقت آن نرسيده است چنانچه طلب خود را به مقدار كمترى صلح كند و مقصودش اين باشد كه از مقدارى از طلب خود بگذرد و بقيّه را نقداً بگيرد اشكال ندارد، مثل اين‏كه ده هزار تومان طلب دارد كه بعد از شش ماه ديگر بگيرد، از هزار تومان آن صرف نظر مى‏كند و بقيّه را با رضايت طرف مقابل بطور نقد مى‏گيرد.

مالکیت متصالح بر مورد مصالحه در صلح معوض [صلح معوض ]

پرسش : آيا شخصى كه اموال با او مصالحه شده مى‌تواند بگويد: اموال مصالحه كننده جزء اموال شخصى بنده شده، و شخص مصالحه كننده هيچ گونه حق و حقوقى نسبت به اموال مصالحه شده خود ندارد؟
پاسخ : اگر مصالحه با عوض بوده ملك متصالح شده است.
تعداد صفحات : 1