پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

تلفیق دو روش در نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : آیا در نماز آیات می توان هر رکعت را به یکی از دو روش خواند؟
پاسخ : مانعى ندارد كه در نماز آيات ركعت اوّل را مطابق يكى از دو روش به جا آورد و ركعت دوم را مطابق روش ديگر. همچنین می تواند در یک رکعت بعد از حمد یک سوره را چهار قسمت کند و بعد از هر قسمت به رکوع برود و قبل از رکوع پنجم یک حمد و یک سوره کامل بخواند.

طریقه خواندن نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : نماز آیات چگونه خوانده می شود؟
پاسخ : نماز آيات دو ركعت است و هر ركعت پنج ركوع دارد و مى‏توان آن را دو گونه به جا آورد: 1- بعد از نيّت، تكبير بگويد و يك حمد و سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره يك حمد و يك سوره تمام بخواند، باز به ركوع رود، تا پنج بار اين كار را انجام دهد، بعد از بلند شدن از ركوع پنجم دو سجده نمايد و برخيزد و ركعت دوم را مانند ركعت اوّل به جا آورد و تشهد بخواند و سلام‏دهد. 2- بعد از نيّت و تكبير و خواندن حمد، آيه ‏هاى يك سوره را پنج قسمت كند و يك قسمت از آن را بخواند و به ركوع رود، بعد سر بردارد و قسمت دوم از همان سوره را (بدون حمد) بخواند و به ركوع رود و همين طور تا پيش از ركوع پنجم سوره را تمام نمايد و بعد به ركوع رود و ركعت دوم را هم به همين صورت به جا آورد، مثلًا سوره «قُلْ هُوَ اللَّهُ احَدٌ» را به ترتيب زير تقسيم كند: قبل از ركوع اوّل: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ» بگويد و به ركوع رود بعد بايستد و بگويد: «قُلْ هُوَ اللَّهُ احَدٌ» باز به ركوع رود و سربردارد و بگويد: «اللَّهُ الصَّمَدُ»، باز به ركوع رود و سر بردارد و بگويد: «لَمْ ‏يَلِدْ وَ لَمْ‏ يُولَدْ» و به ركوع رود و سر بردارد و بگويد: «وَ لَمْ ‏يَكُنْ لَهُ كُفُوَاً احَدٌ»، بعد به ركوع رود و بعد از سر برداشتن دو سجده كند و ركعت دوم را نيز مانند ركعت اوّل به‏ جا آورد و در آخر تشهد بخواند و سلام گويد.

حکم خواندن سوره های فیل و قریش در نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : خواندن سوره هاي فيل وقريش باهم در نماز آيات چه حكمي دارد؟
پاسخ : در نماز آیات باید با هم خوانده شود.

وظیفه فردی که بسم الله را در نماز آیات یک آیه حساب نکرده [دستور نماز آیات ]

پرسش : اگر کسی نمازهای آیات خود را بصورت مقدار کمی اشتباه خوانده تکلیفش چیست ایا صحیح هستند یا نه مثلا در سوره توحید بسم الله الرحمن الرحیم را یه ایه حساب نکرده واز روی غفلت لم یلد رو یه ایه ولم یولد رو یه ایه خوانده و بعد از هرکدام به رکوع رفته تکلیف چیست؟ (حکم کلی را بیان بفرمایید)
پاسخ : احتياطا اعاده كند.

تعیین نیت عامل نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : آیا در نیت نماز آیات، باید عامل نماز مشخص شود؟
پاسخ : لازم نيست تعيين كند نمازى كه مى خواند براى كدام يك از اين حوادث است كه رخ داده، همين اندازه كه نيّت آنچه بر او واجب است بكند كافى است.

تقسیم دو سوره به پنج قسمت درهر رکعت نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : آيا در نماز آيات در يک رکعت ميتوان 2سوره را به 5قسمت تفسيم کرد؟(مثلا توحيد را به 2قسمت و ناس را به 3 قسمت)
پاسخ : تقسیم دو سوره به پنج قسمت درهر رکعت نماز آیات جایز نیست. البته اگر بعد از اتمام سوره اول دوباره حمد را بخواند و سوره دوم را قبل از رکوع پنجم کامل کند صحیح است.

خواندن سوره های مختلف در رکعات نماز آیات [دستور نماز آیات ]

پرسش : آیا در نماز آیات می توان بعد از هر بار خواندن سوره حمد سوره ای متفاوت از سوره قبل خواند؟
پاسخ : در نماز آیات خواندن حمد وسوره های مختلف در رکعات آن مانعی ندارد.
تعداد صفحات : 1