پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

قضاى روزه والدین برای پسر بزرگ‌تر [احکام روزه قضا]

پرسش : آیا به‌جا آوردن قضای روزه‌ی والدین بر پسر بزرگ‌تر واجب است؟
پاسخ : بر پسر بزرگ‌تر واجب است روزه‌هايي که والدين براثر عذر شرعي ترک کرده و توانايي بر قضا داشته ولي موفق بر قضاي آن نشده‌اند را بجا آورد و نسبت به غير آن وظيفه ندارد. مگر اينکه وصيتي کرده باشند که مطابق آن بايد عمل کرد. هرچند در صورت امکان شايسته است ساير فرزندان نسبت به آنچه بر آن‌ها واجب نيست نيز اقدام کنند.

نذر کردن روزه باوجود روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : آیا شخصی که روزه قضا دارد می‌تواند روزه‌ی نذری بگیرد؟
پاسخ : فرد می‌تواند روزه مستحب را نذر کند، مشروط بر این‌که بعد از روزه‌هاي قضا، بتواند آن را بجا آورد. به اين معنا که اگر مثلاً ده روز، روزه قضا دارد و تا ماه رمضان آينده بيشتر از ده روز باقی‌مانده، می‌تواند نذر روزه کند ولي اگر فقط ده روز باقی‌مانده، با توجه به این‌که در اين حالت بايد روزه قضا را بگيرد، نذر روزه مستحبي اشکال دارد.

کوتاهی در انجام قضای روزه و از دست دادن توانایی [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی در ادای روزه قضا کوتاهی کند و بعد نیز توانایی خود را از دست بدهد، وظیفه ی او چیست ؟
پاسخ : چنانچه عذر شرعی داشته است باید برای هر روز دو نفر مسکین را اطعام کند و اگر عذر عرفی داشته بچه ها باید بعدا قضا کنند و نیازی به وصیت نیست، البته اگر عذر نداشته و عمدی بوده است باید 62 فقیر را برای هر روز سیر کند.

قضای روزه در صورت استمرار عذر تا ماه رمضان آینده [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی به علت عذر شرعی نتواند روزه‌ی ماه رمضان را به‌جا آورد و عذر او تا ماه رمضان سال بعد ادامه داشته باشد، وظیفه‌ی او چیست؟
پاسخ : هرگاه به‌واسطه بيمارى، روزه ماه رمضان را نگيرد و بيمارى او تا ماه رمضان سال بعد طولانى شود، قضاى روزه‏هايى را كه نگرفته واجب نيست، فقط بايد براى هرروز يك مد (تقریباً 750 گرم) گندم يا جو و مانند آن به فقير بدهد، ولى اگر به‌واسطه عذر ديگرى (مثلاً به خاطر مسافرت) روزه نگرفته باشد و عذر او تا رمضان بعد باقى بماند احتياط واجب آن است كه روزه‌هايى را كه نگرفته بعد از ماه رمضان قضا كند و براى هرروز يك مد طعام به فقير دهد، همچنين اگر ترك روزه به خاطر بيمارى بوده، بعد بيمارى رفع شده و عذر ديگرى مانند مسافرت پیش‌آمده است.

وظيفه شخص در صورت ترک عمدی ادای قضای روزه تا رمضان آینده [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر شخص معذور باوجود رفع عذر، قضای روزه را عمداً تا رمضان آینده به‌جا نیاورد چه وظیفه‌ای دارد؟
پاسخ : هرگاه روزه ماه رمضان را عمداً یا به‌واسطه عذرى نگيرد و تا رمضان آينده عمداً قضاى آن را بجا نياورد درحالی‌که عذرش برطرف شده، بايد بعداً روزه را قضا كند و براى هرروز يك مد طعام كفّاره بدهد، همچنين اگر در قضاى روزه كوتاهى كند تا وقت تنگ شود و در تنگى وقت عذرى پيدا كند، بايد بعداً هم قضا به‌جا آورد و هم كفّاره دهد، امّا اگر كوتاهى نكرده و اتفاقاً در تنگى وقت عذرى پیداشده فقط قضا لازم است.

زمان ادای قضای روزه‌ی ماه رمضان [احکام روزه قضا]

پرسش : درصورتی‌که روزه باطل شود یا به خاطر عذری ترک شود، باید قضای آن را در ماه‌های دیگر به‌جا آورد؟
پاسخ : اگر کسى روزه ماه رمضان را در وقت آن نگیرد، یا آن را باطل کند، باید بعد از ماه رمضان قضاى آن را بجا آورد، هرچند لازم نیست قضاى روزه را فوراً بجا آورد، ولى بنابراحتیاط واجب باید تا رمضان سال بعد، انجام دهد و اگر تا ماه رمضان سال بعد به‌جا آورده نشود باید کفاره‌ی تأخیر نیز بدهد.

ترک روزه به دلیل ضرر و کشف خلاف آن [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر پزشک فردی را به مدت 5 الی 6 سال از روزه گرفتن منع کرده باشد، اما این فرد با مراجعه به پزشک دیگر متوجه شود که بیمار نیست و می‌توانسته روزه بگیرد، حال وظیفه‌ی او نسبت به گذشته چیست؟
پاسخ : احتیاط واجب آن است که روزه‌ها را قضا کند.

انجام روزه قضا در روزهای استحباب روزه‌داری [احکام روزه قضا]

پرسش : گرفتن روزه‌ی قضا در روزهایی که روزه گرفتن مستحب است به این نیت که هم روزه قضا گرفته و هم از ثواب روزه مستحب بهره‌مند شود، چه حکمی دارد؟
پاسخ : با داشتن روزه قضا روزه مستحبي نمی‌توان گرفت اما می‌تواند در روزهايي که روزه آن مستحب است نيت قضا کند. انشاء الله از ثواب روزه مستحبي نيز بهره‌مند خواهد شد.

افطار روزه قبل از حد ترخّص از روی جهل به‌حکم [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی قصد سفرکرده باشد و فراموش کرده یا نداند که تا قبل از حد ترخص خوردن و آشامیدن حرام است و این کار را (قبل از حد ترخص) انجام دهد؛ آیا کفاره بر او واجب می‌شود یا قضای روزه کافی است؟
پاسخ : در فرض سؤال قضا کافی است.

افطار روزه قضا با تعارف برادر مؤمن [احکام روزه قضا]

پرسش : حکم استحباب افطار روزه مستحبی در هنگام تعارف برادر دينى، آیا شامل قضاى روزه واجب تا قبل از ظهر نیز می‌شود؟
پاسخ : اين استحباب شامل روزه قضا نمی‌شود و فقط روزه مستحب را شامل است.

قضای روزه در صورت بهبودی از بیماری طولانی [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فرد بیمار بعد از چندین سال بهبود یابد، تکلیف او در مورد روزه‌ها چیست؟
پاسخ : هرگاه بيمارى انسان چند سال طول كشد و بعداً خوب شود اگر تا رمضان آينده به مقدار قضا وقت باقى است بايد فقط قضاى رمضان آخر را بگيرد و براى هرروز از سالهاى پيش يك مد طعام بدهد.

قضای روزه معذوری که در همان رمضان فوت‌شده [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی به خاطر عذر شرعی نتواند روزه‌ی ماه رمضان را بگیرد و در همان ماه رمضان فوت نماید، قضای روزه‌های او چه حکمی دارد؟
پاسخ : كسى كه به‌واسطه بيمارى يا حيض و نفاس روزه ماه رمضان را نگيرد و پيش از پايان ماه‏ رمضان از دنيا برود لازم نيست روزه‌هايى را كه نگرفته براى او قضا نمايند.

قضاى روزه در صورت ترک آن به سبب سفر یا بیماری [احکام روزه قضا]

پرسش : آیا روزه‌هایی که به خاطر بیماری یا مسافرت گرفته نشده است، باید قضا شود؟
پاسخ : روزه‌هايى كه به خاطر مسافرت يا بيمارى و مانند آن ترك شده، بايد قضا كند

ترتیب درگرفتن روزه قضا و روزه کفاره [احکام روزه قضا]

پرسش : کسی که روزه کفاره و همچنین روزه قضای ماه رمضان را به گردن دارد اول باید کدام‌یک را بگیرد؟ آیا می‌تواند اول کفاره را بجا آورد و بعد قضای روزه ماه رمضان؟
پاسخ : اگر وقت روزه قضا تنگ است اول باید قضا را بگیرد و اگر وقت تنگ نیست بهتر است اول قضا را بگیرد.

قضای روزه‌های ایام نفاس در صورت شیردهی [احکام روزه قضا]

پرسش : آیا روزه‌های ایام نفاس که تا سال بعد به علت شیر دادن نمی‌تواند قضا کند، قضا دارد یا مانند روزه بیمار و حادث شدن عذر دیگر، تبدیل به فدیه می‌شود؟
پاسخ : در صورت ادامه عذر تا رمضان آینده تبدیل به فدیه می‌شود ولی اگر روزه برای خودش ضرر ندارد و فقط برای شیرخوار ضرر دارد قضا ساقط نمی‌شود.

تأخیر طولانی در انجام قضای روزه رمضان [احکام روزه قضا]

پرسش : فردی که چندین سال روزه قضا را به تأخیر انداخته است تکلیف او چیست؟
پاسخ : هرگاه قضاى روزه ماه رمضان را چند سال به تأخير اندازد بايد قضا را به‌جا آورد و براى هرروز يك مد طعام به فقير دهد و باگذشت سالها كفّاره متعدّد نمی‌شود.

معلوم نبودن تعداد روزه‌های قضا شده [احکام روزه قضا]

پرسش : چنانچه فردی نداند که چه تعداد روزه‌ی قضا دارد، وظیفه‌ی او چیست؟
پاسخ : کسي که چندروزه از او قضا شده و شماره آن‌ها را نمی‌داند، مثلاً نمی‌داند دو تا بوده يا سه تا کافي است مقدار کمتر را انجام دهد و اضافه بر آن واجب ‏نيست، هرچند احتياط مستحب است، اما اگر قبلاً شماره آن‌ها را می‌دانسته، ولي به‌واسطه سهل‌انگاری فراموش کرده، احتياط واجب آن است که مقدار بيشتر را انجام دهد.

ترتیب در قضای روزه‌های ماه‌های رمضان گذشته [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر بر فردی روزه‌ی قضای چند ماه رمضان واجب شده باشد، آیا باید ترتیب آن را رعایت شود؟
پاسخ : اگر از چند ماه رمضان روزه قضا بر ذمّه دارد قضاى هرکدام را اوّل‏ بگيرد مانعى ندارد، ولى اگر وقت براى قضاى رمضان آخر تنگ‌شده باشد بايد بنابر احتياط واجب اوّل قضاى رمضان آخر را بگيرد.

اجازه ی شوهر براي روزه قضای همسر [احکام روزه قضا]

پرسش : آیا زن برای گرفتن روزه ی قضا، باید از شوهرش اجازه بگیرد؟
پاسخ : در روزه هاي قضايي که وقت آن کم است(مثلا 10 روزه قضا از رمضان گذشته مانده و 10 روز نيز تا رمضان فرصت دارد) نيازي به اجازه شوهر نيست و بايد روزه بگيرد. ولي در روزه هاي نذر و روزه هاي قضايي که تا ماه رمضان وقت کافي دارد و روزه گرفتن مزاحم حقوق شوهر مي شود بايد از شوهر اجازه بگيرد. البته در قضاي روزه رمضان که وقت کافي دارد اگر بدون اطلاع شوهر روزه گرفت و بعد از اذان ظهر شوهر تقاضاي تمکين و مانند آن نمود زن بايد روزه خود را ادامه دهد.

انجام مبطلات روزه از روی فراموشی در روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی قبل از ظهر قصد روزه قضا نموده و از روی فراموش جماع کند، حکم روزه چیست؟
پاسخ : روزه اش صحیح است.

حکم انجام مبطلات روزه از روی فراموشی در روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی قبل از ظهر قصد روزه قضا نموده و از روی فراموش جماع کند، حکم روزه چیست؟
پاسخ : روزه‌اش صحیح است.

وظیفه ی ورثه در صورت فوت والدین بیمار بعد ماه رمضان [احکام روزه قضا]

پرسش : پدر به علت بیماری در ماه مبارک رمضان نتوانسته روزه‌هایش را بگیرد و بعد از ماه مبارک رمضان فوت‌شده است حال باید روزه را گرفت یا باید کفاره آن را پرداخت کرد؟
پاسخ : اگر فرصت نکرده قضا کند با اجازه ورثه از مال او کفاره دهند.

وظيفه پسر بزرگ ميّت در صورت شک در اشتغال ذمه ميّت [احکام روزه قضا]

پرسش : وظیفه‌ی پسر بزرگ درجایی که نمی‌داند والدین او روزه‌ی قضا دارند یا نه چیست؟
پاسخ : اگر پسر بزرگ ميّت نداند كه ميّت قضاى روزه بر ذمّه دارد يا نه واجب نيست براى او قضا بگيرد و اگر اجمالاً بداند مقدارى قضاى روزه بر ذمّه اوست بايد به‌اندازه‌ای كه يقين دارد به‌جا آورد و بيش از آن لازم نيست.

حکم قضای روزه در مدت کما و بیهوشی [احکام روزه قضا]

پرسش : کسی که یک ماه بیهوش بوده، وقتی‌که به هوش بیاید حکم روزه او چیست؟
پاسخ : در فرض سؤال قضا ندارد.

اطلاع از بطلان غسل در روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : کسی که روزه قضا گرفته است اگر بفهمد غسل جنابت و یا حیض او باطل بوده آیا روزه قضایش صحیح است؟ اگر بعد از چند روز متوجه شود چطور؟
پاسخ : درصورتیکه وقت قضا تنگ نبوده بنا بر احتیاط واجب باید اعاده نماید و در این حکم بین اینکه همان روز متوجه شود یا چند روز بعد فرقی وجود ندارد.

مسافرت در صورت تنگی وقت برای روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر کسی ۵ روزه قضای ماه رمضان داشته باشد و دقیقاً به همین اندازه تا ماه رمضان باقی‌مانده باشد می‌تواند مسافرت کند؟
پاسخ : در فرض سؤال نمیتواند به مسافرت برود و اگر مسافرت کند کار حرامی مرتکب شده است و بعد از ماه رمضان باید علاوه بر قضا، کفاره تأخیر نیز بدهد.

عدم تعارض کفاره قسم با روزه قضا [احکام روزه قضا]

پرسش : اگر فردی قضای روزه‌ی ماه رمضان داشته باشد و کفاره‌ی قسم بر عهده‌ی او واجب شده است، آیا گرفتن روزه‌ی کفاره صحیح نیست؟
پاسخ : داشتن روزه قضا مانع از روزه کفاره نیست در ضمن کفاره قسم اول اطعام ده مسکین و یا لباس پوشاندن به ده فقیر می‌باشد و اگر توانایی بر آن‌ها نداشت سه روز روزه است.

حکم نذر کردن روزه قضا در سفر [احکام روزه قضا]

پرسش : گرفتن قضا روزه ماه رمضان با نذر در سفر چطور است؟
پاسخ : در فرض سؤال جایز نیست و روزه باطل است.
تعداد صفحات : 2