پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

رعایت مسائل بهداشتی [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : آیا افراد حاضر در مراسم پیاده‌روی می‌توانند مسائل بهداشتی را نادیده بگیرند؟
پاسخ : باید تا آنجا که می‌توانند مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

پیاده‌روی نمادین اربعین [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : آیا پیاده‌روی به حرم دیگر ائمه معصومین علیهم‌السلام یا امامزادگان در روز اربعین به‌صورت نمادین، مشروع و جایز است؟
پاسخ : روايت خاصي نداريم، ولي به‌عنوان يك حركت نمادين مانعي ندارد، مخصوصاً اگر موجب تعظيم شعائر اسلامی (بزرگداشت ارزش‌های اسلامی) شود.

شرکت زنان در پیاده‌روی اربعین [شرکت در مجالس عزاداری]

پرسش : شرکت زنان در پیاده‌روی اربعین چه حکمی دارد؟
پاسخ : نباید از شکوه اربعین چیزی کاست و شرکت زنان اشکالی ندارد ولی جهات شرعی را باید کاملاً رعایت نمایند؛ و بهتر است که با محارم خود بروند.

جایگزینی پیاده‌روی دیگر به‌جای پیاده‌روی اربعین [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : می‌خواستم بدانم پیاده‌روی‌هایی که به‌جای پیاده‌روی اربعین انجام می‌شود مورد تائید است؟
پاسخ : سزاوار است به‌جای این امور مجالس پرشکوه حسینی تشکیل شود.

شمول ثواب زیارت پیاده از محل اقامت تا حرم [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : اگر از محل اقامتمان در کربلا تا حرم مطهر به علت عدم امکان استفاده از ماشین در حال حاضر برای رفتن به حرم پیاده‌روی کنیم آیا صدق پیاده‌روی به سمت قبر شریف برای زیارت می‌کند یا خیر؟
پاسخ : بدون شک ثواب زیارت پیاده شامل این مورد نیز می‌شود.

حضور افراد بیمار در راهپیمایی اربعین [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : حضور افراد بیمار در مراسم راهپیمایی اربعین و اصرارشان بر پیاده‌روی علی‌رغم منع پزشک و اطرافیان که موجب بروز بیماری سخت یا تشدید بیماری آنان خواهد شد چه حکمی دارد؟
پاسخ : سفر آن‌ها خالی از اشکال نیست و چنانچه نیت آن‌ها زیارت اربعین بوده و به‌واسطه بیماری نتوانند بروند ثواب زیارت برای آن‌ها نوشته می‌شود.

رفتن به زیارت با پای پیاده [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : کاروان‌های پیاده‌ای که مثلاً از شهری مانند فریمان به مشهد می‌آیند این‌ها اگر با ماشین بیایند بهتر نیست؟ الآن روزگار علم و تکنولوژیِ! امروزه از هواپیما و قطار و غیره هم برای راحتی و هم برای سریع رسیدن استفاده می‌کنند نظر آیت‌الله مکارم دراین‌باره چیست؟ آیا پای پیاده‌بریم یک هفته پادرد و کمردرد داشته باشیم و نتوانیم طهارت بگیریم و بدنمان بوی عرق بده بریم حرم اجر و ثواب بیشتری دارد یا با ماشین قشنگ لباس شیک و اتوکشیده و با عطر که از آداب زیارت بریم حرم؟
پاسخ : پیاده‌روی برای زیارت اگر در حد متعادلی انجام شود مانعی ندارد و زیاده‌روی در هر کاری پسندیده نیست.

پیاده رفتن به کربلا [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : آیا پیاده رفتن به کربلا استحباب خاصی دارد؟
پاسخ : با توجه به اینکه تعظیم شعائر اسلامی محسوب می‌شود رجحان و استحباب دارد.

زیارت امام رضا با پای پیاده [پیاده روی برای زیارت]

پرسش : هرساله تعداد كثيرى از جوانان متعهّد به‌صورت پياده جهت زيارت حرم مطهر حضرت على بن موسی‌الرضا 7 به مشهد مقدس مشرّف می‌شوند. با توجّه به اين امر، لطفاً به سؤالات زير پاسخ دهيد: الف) زيارت به‌صورت پیاده‌روی چه حكمى دارد؟ ب) با توجه به وجود وسايل مسافرتى متعدّد، آيا تشرّف به اين شيوه اتلاف وقت محسوب نمی‌شود؟ ج) آنچه بايد در طول سفر موردنظر زائران باشد چه مواردى است؟
پاسخ : هرگاه اين كار به‌صورت وسيع و گسترده انجام شود قطعاً مطلوب نيست و اتلاف وقت است. ولى اگر به‌صورت محدود و به‌اصطلاح امروز سمبليك و براى اظهار عظمت آن امام بزرگوار انجام گردد امر مطلوبی است، هم عقلاً و هم ازنظر شرع، زيرا آثار خاصی دارد؛ و سزاوار است عزيزانى كه اين كار را انجام می‌دهند برنامه‌ریزی كنند كه اوقات آن‌ها تلف نگردد.
تعداد صفحات : 1