پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

عوامل ارث [کلیات ارث ]

پرسش : چه عواملی باعث می شود که دو نفر از هم ارث ببرند؟
پاسخ : 1- نسب (ارتباط خویشاوندی) 2. سبب (زوجیت، ضمان جریره، ولاء امامت)

تکلیف اموال میت اگر متوفی ورثه ای نداشته باشد [کلیات ارث ]

پرسش : اگر میت هیچ ورثه ای نداشته باشد، اموالش به چه کسی می رسد؟
پاسخ : ارث او به امام (علیه السلام) یا جانشین او مى رسد که در زمان ما باید به حاکم شرع (مجتهد یا مرجع تقلید) داده شود.

تقسیم ارث اگر وارث متوفی فقط همسرش باشد [کلیات ارث ]

پرسش : اگر تنها ورثه میت همسرش باشد اموالش به چه کسی می رسد؟
پاسخ : هر گاه زوج یا زوجه از دنیا برود و وارث دیگرى نباشد، اگر زوجه از دنیا برود تمام مال از آنِ زوج است، و اگر زوج از دنیا برود، یک چهارم مال از آنِ زوجه، و بقیّه به امام(علیه السلام) تعلّق مى‌گیرد؛ و در زمان ما باید به دست حاکم شرع برسانند. و اگر واقعآ آن زن نیازمند باشد، حاکم شرع مى‌تواند همه یا قسمتى از آن را به او بازگرداند.

مجالس عزاداری در ایام فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : آیا برپائی مراسم عزاداری در ایام فاطمیه با توجه به مخالفت برخی جائز است؟
پاسخ : هرگاه مراسم به شکلی برگزار گردد که باعث تفرقه صفوف مسلمین نگردد هیچ کس نباید مانع آن گردد و کسانی که مانع برگزاری می شوند تصورشان این است که بعضی از عزاداران شعارهای تندی بر ضد اهل سنت می دهند که در این شرایط باعث تفرقه است.

فیلم سینمایی زندگی حضرت زهرا (س) [متفرقه رسانه]

پرسش : مشاهده و ترویج و تبلیغ فیلم سینمایی ساخته شده ی زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها به نام بانوی بهشت ( یوم العذاب یا یوم البهشت ) چه حکمی دارد؟
پاسخ : بدون شک کسانی که کمک به تهیه و نشر این فیلم و یا تماشای آن بکنند، مرتکب گناه کبیره شدهاند و پیامهایی که این فیلمها دارد پیام اسلام و شیعه اهلبیت(علیهم السلام) نیست.

مصرف نذورات فاطمیه در محرم [فاطمیه]

پرسش : آیا می توان «اضافه‌خرج» مراسم فاطمیه را در محرم خرج كرد؟
پاسخ : نذورات را باید طبق آنچه نذر کرده اند مصرف نمایند.

برگزاری مجالس فاطمیه در ایام کرونایی [فاطمیه]

پرسش : توصیه ی معظم له در این ایام کرونایی و شیوع بیماری، برای برگزاری مراسم ایام فاطمیه چیست؟
پاسخ : انتظار می رود اگرچه به دلیل شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، برگزاری مجالس فاطمیه همانند سال های گذشته ممکن نبوده، اما تجلیل این ایام نباید مورد کمترین غفلت قرار گیرد و لازم است که از همه راه های ممکن برای تعظیم شعائر فاطمی استفاده کرد؛ به ویژه با اقامه روضه های خانگی و استفاده از فضای مجازی؛ و به این نکته نیز توجه شود که ایام فاطمیه اول در شکوه و عظمت خود نباید کمتر از ایام فاطمیه دوم باشد که بحمدالله هر ساله پر رونق و باشکوه برگزار می شود.

لعن و سبّ در مراسم فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : حکم لعن و سبّ بزرگان سایر مذاهب در مراسم عزاداری حضرت صدیقه سلام الله علیها چیست؟ و حکم شرکت در این مراسمات چیست؟
پاسخ : لازم است از کارهايي که باعث تفرقه صفوف و ايجاد شکاف بين مسلمانان ميشود خودداري شود، و همه مسلمين در برابر دشمنان اسلام متحد شوند.

پوشیدن لباس مشکی در مراسم حضرت زهرا (س) [فاطمیه]

پرسش : آیا پوشیدن لباس سیاه در ایام شهادت حضرت زهرا با توجه به رعایت مسأله وحدت و کراهت لباس سیاه، جایز است؟
پاسخ : با توجه به این که پوشیدن لباس مشکی در ایام شهادت حضرات معصومین نوعی تعظیم شعائر الهی محسوب می شود کراهت ندارد.

تاریخ شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) [فاطمیه]

پرسش : معیار شروع دهه فاطمیه چه زمانی است؟ و ایام فاطمیه چند روز است؟
پاسخ : در مورد سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) دو روایت است یکی اینکه ایشان هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیغمبر اکرم(ص) به شهادت رسیدند که می شود سیزده جمادی الاول و دیگری اینکه نود و پنج روز بعد از رحلت پیغمبر به شهادت رسیدند که می شود سوم جمادی الثانی و طول این بیست روز را ایام فاطمیه نامیده اند.

محدوده ایام فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : احتراماً محدوده دو دهه فاطمیه را بیان بفرمایید؟
پاسخ : سه روز 13، 14، 15 جمادی الاول و سه روز 1، 2، 3 جمادی الثانی بنابر معمول به فاطمیه اختصاص دارد.

تشییع نمادین حضرت زهرا سلام الله علیها [فاطمیه]

پرسش : تشييع نمادين حضرت زهرا(سلام الله عليها) چه حکمی دارد؟
پاسخ : بهتر است به جاي اين گونه کارها، جلسات عزاي آن حضرت را پرشورتر کنند، مخصوصا به شرح دو خطبه تاريخي آن حضرت بپردازند.

تورم شدید و غیر متعادل در محاسبه دیون [شرایط وجوب مهریه]

پرسش : مردی در سند ازدواج در سال 70 مهریه همسرش را 300 سکه بهار آزادی قرار داده آن زمان ازرش سکه بسیار پایین بوده در حال حاضر ارزش سکه چند میلیون تومان شده و زن آن را مطالبه کرده است . با توجه به اینکه ارزش عرفی سکه در آن زمان مثلا مبلغ 200 هرار تومان بوده و مهریه در عقد بر مبنای همین مبنا توافق شده آیا امکان دارد بتوان مهریه را تعدیل کرد ؟ متاسفانه همین مسئله باعث مشکلات فراوان برای خانواده ها شده است.
پاسخ : با توجه به تورم شدید و غیر متعادل ، لازم است در این نوع، طرفین به گونه ای با هم مصالحه کنند تا هیچ کدام متضرر نشوند. البته تورم متعارف باید اضافه شود.

اخذ تورم از فرد ورشکسته [متفرقه خرید و فروش]

پرسش : اگر شخصی مبلغی را به فرد دیگری بدهکار باشد و به دلیل ورشکستگی و معونات جدی تا چند سال قادر به تسویه حساب نباشد، آیا طلبکار میتواند زمان تسویه، مبلغ بیشتری ولو براساس رأی دادگاه به عنوان نرخ تورم دریافت نماید؟
پاسخ : چنانچه تورم در این مدت زیاد بوده حق دارد معادل متوسط اجناس در این مدت را هم بگیرد ولی سزاوار است نسبت به اشخاصی که ورشکست شده اند مدارا کنند.

رعایت تورم در صورت تخلف امانتدار در پس دادن امانت [ضامن خسارت در امانت ]

پرسش : شخصي 7 سال پيش 2 ميليون پول مرا كه به عنوان امانت نزدش بود پس نداد و متواري شد، اگر بخواهد پول مرا پس دهد بايد عين پول را بدهد يا نه؟ يا بايد چیزی اضافه بدهد؟
پاسخ : با توجه به متوسط نرخ تورم باید بدهی را برگرداند.

اخذ تورم توسط خریدار در صورت کشف فساد بیع [فسخ معامله]

پرسش : در مواردی که مبیع مستحق للغیر در می آید با توجه به تغییر فاحش نرخ تورم و نیز کاهش ارزش پول، آیا مشتری علاوه بر ثمن پرداختی و نیز خسارت ناشی از هزینه های متحمل شده برای انجام معامله، استحقاق مطالبه چیزی اضافه داردیا خیر؟ لطفا در صورت استحقاق، عنوان آنرا بفرمایید.
پاسخ : در صورتی که زمان نسبتا زیادی گذشته باشد و تورم قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد می تواند معادل تورم متوسط اجناس را بگیرد.

معیار محاسبه تورم [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : آيا در محاسبه تورّم بايد تورّم همان جنس را محاسبه کرد یا تورّم متوسط اجناس را؟
پاسخ : در محاسبه تورّم، تورّم متوسط اجناس مختلف را در نظر مي¬گيرند هر چند تورّم آن جنس بيشتر يا کمتر باشد.

محاسبه نرخ تورم در دیون [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : آيا محاسبه تورّم در تمام ديون لازم است؟
پاسخ : اگر فردي به هر دليلي به ديگري بدهکار باشد اعم از مهريه، دیه و یا اینکه ضمان دیگری بر عهده او باشد و حتي خمس بر ذمّه داشته و نپرداخته، اگر به قدری گذشته که تفاوت تورّم زياد است بايد تورّم متوسط اجناس را در نظر بگيرد.

مالیات تورمی [مالیات]

پرسش : اینجانب دانشجوی دکترای اقتصاد هستم و برای کار پژوهشی لازم است پاسخ حضرتعالی را در باب سوال ذیل بدانم، آیا مالیات تورمی را می‌توان با استناد به قاعده‌ی لاضرر امری مذموم شمرد که بایستی با بکارگیری سیاست‌های مناسب اقتصادی در جهت مهار آن اقدام مقتضی صورت گیرد یا خیر؟
پاسخ : هر گونه ضرر و زیان به اموال مردم هر چند به واسطه خلق اسکناس های تازه باشد شرعا جایز نیست مگر آنکه ضرورت مهمی برای حفظ نظام جامعه این گونه ایجاب کند که در عین حال باید آن را به نوعی جبران کنند.

نرخ تورم در سپرده های حج [احکام سپرده ها ]

پرسش : در سالی که ثبت نام برای حج شده مبلغ واریزی دو سوم مبلغی بوده که در آن سال حجاج جهت رفتن به حج پرداخت می کرده اند اکنون بعد از چند سال دولت حدود ده تا دوازده برابر وجه واریزی مطالبه می کند و پول واریزی ما را تنها دو برابر حساب می کند حکم شرعی این موضوع چیست؟
پاسخ : مطابق قرارداد سازمان حج مبالغ مزبور به عنوان سپرده بوده و تنها سود مورد توافق به آنها پرداخت می شود و در صورتی که آنچه اضافه می گیرند مطابق قیمت روز باشد و چیزی بر آن نیافزایند مانعی نداردولی سزاوار است تدبیری اندیشیده شود که زوار خانه خدا از ارزهای کم قیمت تر استفاده کنند.

نحوه محاسبه تورم در بدهی های مدت دار [احکام وامها]

پرسش : نظر حضرتعالى در مورد نحوه محاسبه تورّم در بدهى هاى دراز مدّت چیست؟
پاسخ : براى محاسبه تورّم باید نرخ متوسّط اجناس مختلف را در نظر گرفت. و شاید مراکزى مانند بانک مرکزى چنین محاسبه اى را در دست داشته باشد. در غیر این صورت، خودتان باید اجناس مختلف را محاسبه کنید، و حدّ وسط را بگیرید.

سود سپرده موقت در صورت افزایش یا کاهش تورم [سرمایه گذاری در بانک های خارجی ]

پرسش : در برخی کشورها تورّم اقتصادى در سال به هفتاد درصد مى رسد. با در نظر گرفتن اين تورّم و نزول ارزش پول آن کشو، اگر يك نفر در بانك دولتى مقدارى پول به عنوان سپرده موقّت بگذارد، بانك طبق مقرّرات خود شصت درصد سود مى دهد، آيا گرفتن اين سود، در صورتى كه كمتر از تورّم باشد، در مقابل تنزّل ارزش پول جايز است؟ اگر سود بيشتر از تورّم باشد چه صورت دارد؟
پاسخ : هرگاه بانك اسلامى نباشد اشكالى ندارد. و اگر بانك اسلامى باشد و تورّم بقدرى شديد باشد كه در معاملات مدّت دار روزمرّه مردم نيز محاسبه مى شود گرفتن مقدار تورّم اشكالى ندارد.

محاسبه تورم در پرداخت دستمزد معوق [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : اگر کارگري ساليان قبل کاري را انجام داده ولي دستمزد او پرداخت نشده، آيا مبلغ دستمزد بايد به نرخ همان سال پرداخت شود؟
پاسخ : چنانچه طلبکار می توانسته طلب خود را بگیرد و براي دريافت طلب خود اقدام نکرده بايد به همان قيمت قديم دستمزد پرداخت شود. ولي اگر بدهکار نمی پرداخته و یا مانعی برای دریافت بوده بايد با توجّه به نرخ متوسط تورّم کل اجناس که هر سال توسط بانک مرکزي اعلام مي شود دستمزد او را بپردازد، چرا که اداي دين و برائت ذمّه امري است عرفي و عرف بايد بگويد با پرداخت اين مبلغ، بدهي پرداخت شده است.

تاثیر نرخ تورم در ضمانت [احکام ضامن ]

پرسش : شخصی قبل از تصویب و الحاق تبصره ماده۱۰۸۲ قانون مدنی مهریه خانمی را که مبلغ کمی نیز بوده ضمانت کرده حال بعد از تصویب تبصره مزبور ضامن مکلف به پرداخت مهریه به نرخ روز است یا همان مبلغ مهریه را باید بپردازد؟
پاسخ : در این مورد مکلف به پرداخت بدهی به نرخ روز (با در نظر گرفتن تورم متوسط اجناس) است

محاسبه نرخ تورم در مهریه علی رغم عدم مطالبه قبلی زوجه [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : فرموديد در جايي که طلبکار دين را طلب نکند، تورّم محاسبه نمي شود. پس چرا در مهريه که غالباً خانم ها طلب نمي کنند تورّم محاسبه مي شود و به نرخ روز پرداخته می شود؟
پاسخ : در مهريه معمولاً مانع براي طلب کردن موجود است، چرا که مطالبه مهریه معمول نیست و اگر مهريه را طلب کند نوعي کم ارزشي براي زن محسوب مي شود. بله اگر شوهر اقدام به پرداخت کند يا حاضر به پرداخت باشد و زن مطالبه نکند، محاسبه تورّم جايز نيست.

محاسبه کاهش شدید تورم در ادای دیون [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : با توجه به این که در زمان حاضر پول هاى امروزى برخلاف درهم (نقره) و دینار (طلا) ارزش ذاتى ندارد و ارزش اعتبارى آنها در معاملات نیز ثابت نیست، ممکن است در اثر تحوّلات سیاسى و اقتصادى ارزش پول، ده ها برابر کاهش یابد و طبعاً این کاهش موجب ضررى است که طلبکار متحمّل مى شود، با در نظر داشتن مراتب فوق در رابطه با کیفیّت اداى دین که موضوع آن وجه رایج امروزى باشد نظر مبارک را مرقوم فرمایید؟
پاسخ : در صورتى که تفاوت بسیار زیاد باشد بطورى که در نظر عرف اداى دین محسوب نشود (مانند مثالى که زده بودید و امثله زیادى که در استفتائات از ما سؤال کرده اند) باید معادل روزدر نظرگرفته شود یا لااقل مصالحه تراضى شود.

محاسبه تورم نسبت به پرداخت مبالغی که وصیت شده است [متفرقه وصیت]

پرسش : در عمل به نیت واقفی که 80 سال پیش در یکی از بندهای وقفنامه گفته 32 تومان برای من هر ساله خمس دهید آیا باید قیمت خمس را به نرخ روز محاسبه کرد؟ و هر ساله داد یا یکبار کفایت میکند؟
پاسخ : به قیمت روز خمس را محاسبه کرده و باید هر سال خمس بدهند.

عدم تاثیر تورم در اصل سرمایه در مضاربه [کلیات مضاربه ]

پرسش : اگر کسی مقداری پول به عنوان مضاربه به کسی بدهد و ماهیانه علی الحساب مبلغی دریافت نماید اما بعد از چند سال اصل پول را که به او برمیگردانند آیا حق داردکه بابت اینکه ارزش پول او کم شده تقاضای چیزی اضافه بر اصل پولش را بکند یا خیر؟
پاسخ : حق ندارد چیزی مازاد بر اصل مال مطالبه کند.
تعداد صفحات : 603