پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
ولادت حضرت زینب(سلام الله علیها)
مطالبی پیرامون شجاعت ایشان و نقش بزرگ ایشان در قیام عاشورا و به ثمر رسیدن آن و بیداری مسلمین با بیانات و خطبه های حماسی و شور انگیز ایشان.
699 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/11/03 تاریخ انتشار:
میلاد پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله)
اسامی پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله) ذریه پیامبر اعظم(صلی الله علیه واله) صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه واله) اهداف پیامبر اعظم(صلی الله علیه واله) توسل و زیارت قبر پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله) متفرقه پیامبر اعظم (صلی الله علیه و اله)
1011 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/08 تاریخ انتشار:
میلاد امام جعفر صادق(علیه السلام)
زیارت امام صادق(علیه السلام) فضل و دانش امام صادق(علیه السلام)
834 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/07 تاریخ انتشار:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
تولد، معرفی و مختصری از زندگی حضرت صاحب الزمان عج الله تعالی فرجه الشریف. منابع اسلامی و مهدی موعود. مهدی آخر الزمان از دیدگاه اهل سنت. فلسفه غیبت.
1045 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/04 تاریخ انتشار:
حج
حج یکى از ارکان مهم اسلام و از بزرگترین فرایض دینى است. قران مجید در یک عبارت کوتاه و پرمعنى مى فرماید و لله على الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا; براى خدا بر مردم است که حج خانه او کنند انها که توانایى رفتن به سوى او دارند و در ذیل همین ایه مى فرماید و من کفر فان الله غنى عن العالمین; و هر کس کفر ورزد و حج را ترک کند به خود زیان رسانده خداوند از همه جهانیان بى نیاز است.
2719 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/05/23 تاریخ انتشار:
حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)
حضرت معصومه علیها السلام دختر امام کاظم علیه السلام دارای جایگاه معنوی و علمی بسیار بالایی می باشد. در عظمت ایشان همین بس که در قیامت شیعیان را شفاعت می کنند. ایشان به دلیل فشاری که بر اطرافیان امام کاظم علیه السلام وجود داشت ازدواج نکرد و در سال 201 ه.ق به قصد دیدار برادر به سوى خراسان حرکت کرد. اما وقتی به ساوه رسید بیمار شد و پس از عزیمت به قم از دنیا رفت. بر اساس روایات زیارت قبر ایشان دارای ثواب فراوانی می باشد. وجود قبر ایشان در قم برکات فراوانی برای این شهر داشته است از جمله انها شکل گیری حوزه علمیه قم می باشد.
2650 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/04/31 تاریخ انتشار:
شهادت امام کاظم (علیه السلام)
نام او موسى لقبش کاظم مادرش بانویى با فضیلت بنام حمیده و پدرش پیشواى ششم حضرت صادق علیه السلام است. او در سال 128 هجرى در سرزمین ابوا یکى از روستاهاى اطراف مدینه چشم به جهان گشود و در سال 183 یا 186 به شهادت رسید. از سال 148 که امام صادقعلیه السلام به شهادت رسید دوران امامت حضرت کاظم علیه السلام اغاز گردید.
191 تعداد بازدیدکنندگان: 1395/07/27 تاریخ انتشار:
ولادت امام باقر(علیه السلام)
حضرت باقرع در سال 57 هجرى در شهر مدینه چشم به جهان گشود. او هنگام وفات پدر خود امام زین العابدینع که در سال 94 رخ داد سى و نه سال داشت. نام او محمد و کنیه اش ابوجعفر است و باقر و باقر العلوم لقب او مى باشد.
878 تعداد بازدیدکنندگان: 1395/03/10 تاریخ انتشار:
استکبار
استکبار در قران به عنوان یک صفت ویژه برای کفار به کار رفته و منظور سر باز زدن از قبول حق و برتری جویی بر سایر مردمان می باشد.
435 تعداد بازدیدکنندگان: 1395/03/10 تاریخ انتشار:
اربعین حسینی
اینک جاى ان دارد که حال و هواى گروهى که پس از چهل روز بار دیگر به کربلا امده اند را مجسم کنیم. اینان به مکانى قدم گذاشته اند که با خاطرات تلخ و کوهى از اندوه و غم انجا را ترک گفتند. جایى که چهل روز پیش پرپر شدن عزیزان خود را مشاهده کردند و با چشمان خود غربت پدران و برادران و عموها و عموزادگان خود را دیدند.
2660 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/09/09 تاریخ انتشار:
سالروز تخریب بقیع
حدود 80 سال پیش و در هشتم شوال وهابیت نادان و تکفیری قبور ایمه بقیع علیهم السلام را ویران و با خاک یکسان کردند. هشتم شوال تنها روز عزای شیعیان نیست بلکه تمام ملت های مسلمان این روز را بزرگ می دارند. هشتم شوال روزی است که قبور فرزندان پیامبر اسلام به دست افرادی بیسواد ویران شد.
4990 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/04/31 تاریخ انتشار:
امام حسین علیه اسلام
سومین امام معصوم در سوم یا چهارم شعبان سال چهارم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او دومین ثمره پیوند فرخنده علىعلیه السلام و حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود. حسین بن على در دوران عمر خود به شجاعت و ازادگى و ایستادگى در برابر ظلم و ستم شهرت داشت.
3331 تعداد بازدیدکنندگان: 1393/08/20 تاریخ انتشار:
امام رضا علیه السلام
ابن صباغ مالکى مى گوید على بن موسى الرضا در مدینه سال 148 ه.ق متولد شد. و برخى نیز سال 153 ذکر کرده اند... و القابش رضا صابر زکى ولى و مشهورترین ان رضا است و در قامت معتدل بود
8134 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/09 تاریخ انتشار:
امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف
دوازدهمین پیشواى معصوم حضرت حجه بن الحسن المهدى امام زمان - عجل الله تعالى فرجه - در نیمه شعبان سال 255 هجرى در شهر سامراء دیده به جهان گشود. او همنام پیامبر اسلام م ح م د و هم کنیه ان حضرت ابوالقاسم است.2 ولى پیشوایان معصوم از ذکر نام اصلى او نهى فرموده اند.
10079 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/04/01 تاریخ انتشار:
ولادت امام حسین علیه السلام
مطابق نقل برخى از مورخان ان حضرت در سه شنبه یا پنج شنبه پنجم شعبان سال چهارم هجرى بدنیا امده است. ولى مطابق برخى دیگر از نقل ها ولادت امام حسینعلیه السلام در سال سوم هجرى روز سوم شعبان بوده است. مرحوم علامه مجلسى پس از نقل این اختلافات معتقد است که مشهورتر ان است که ولادت ان حضرت سوم شعبان است.
2002 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/21 تاریخ انتشار:
عید مبعث
درباره تاریخ بعث رسول خداص میان شیعه و اهل سنت اختلاف است و مشهور میان علماء ودانشمندان شیعه ان است که بعثت ان حضرت در بیست وهفتم ماه رجب سال چهلم عام الفیل بوده و این مورد اتفاق همه علمای شیعه است.
4613 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/12 تاریخ انتشار:
انتخابات
انتخابات باید پرشور و دشمن شکن و در عین حال سالم صادقانه و توام با صداقت و راستی باشد کاندیداهای محترم وعده دروغ ندهند دیگران را تخریب نکنند و مردم را نسبت به اینده کشور مایوس و بدبین نکنند.
1469 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/06 تاریخ انتشار:
حضرت زینب سلام الله علیها
در مجلس یزید هنگامى که چشم زینب کبرىعلیها السلام به سر خونین برادرش امام حسینعلیه السلام افتاد با صداى محزونى که دل ها را به وحشت مى انداخت فریاد زد یا حسیناه! یا حبیب رسول الله! یابن مکه و منى یابن فاطمه الزهراء سیده النساء یابن بنت المصطفى اى حسین اى محبوب رسول خدا اى پسر مکه و منا اى پسر فاطمه زهرا بانوى همه زنان جهان اى پسر دختر محمد مصطفى.
5384 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام علی علیه السلام
ام سلمه و عایشه همسران پیامبرصلى الله علیه واله مى گویند از پیغمبر اکرمصلى الله علیه واله شنیدیم که مى فرمود على مع الحق و الحق مع على لن یفترقا حتى یردا على الحوض; على با حق است و حق با على هرگز از یکدیگر جدا نمى شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند.
3172 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/02 تاریخ انتشار:
ولادت امام جواد علیه السلام
امام نهم که نامش محمد و کنیه اش ابو جعفر و لقب او تقى و جواد است در ماه رمضان سال 195 ه.ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
3645 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/29 تاریخ انتشار:
امام هادی علیه السلام
امام ابوالحسن على النقى الهادىعلیه السلام پیشواى دهم شیعیان در نیمه ذیحجه سال 212 هجرى در اطراف مدینه در محلى به نام صریا به دنیا امد. پدرش پیشواى نهم امام جوادعلیه السلام و مادرش بانوى گرامى سمانه است که کنیزى با فضیلت و تقوا بود.
5767 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/23 تاریخ انتشار:
شهادت امام باقر(علیه السلام)
ابن صباغ مالکى مى گوید امام باقرع وصیت نمود تا در لباسى که در ان نماز به جاى مى اورده کفن شود. از فرزندش جعفر صادقع روایت شده که فرمود من نزد پدرم بودم در ان روزى که از دنیا رحلت نمود حضرت به امورى از جمله غسل و تکفین و تدفین وصیت نمود. ان حضرت را در زمان ابراهیم بن ولید بن عبدالملک سم دادند و قبر ایشان در بقیع است.
6908 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/21 تاریخ انتشار:
مرحوم کلینی رحمه الله علیه
ابو جعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی م 329 ق یکی از بزرگترین و مهمترین محدثان و دانشمندان شیعه می باشد که نویسنده کتاب کافی نخستین کتاب از کتب اربعه حدیثی و فقهی شیعه است. او در دوران غیبت صغری امام عصر ارواحنا فداه در روستای کلین که امروز از توابع حسن اباد شهر ری است به دنیا امد.
1848 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/18 تاریخ انتشار:
اعتکاف
مرحوم علامه طباطبایى طبق انچه که در ترجمه تفسیرالمیزان جلد 3 صفحه 66 امده مى فرماید عکوف و اعتکاف به معناى ملازم شدن است. و اعتکاف در جایى عبارت است از ماندن در ان به طورى که از ان خارج نشود. و اعتکاف عبادت مخصوصى است که از جمله احکام ان ماندن در مسجد و بیرون نیامدن از ان مگر از روى احتیاج و روزه گرفتن مى باشد.
3904 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/16 تاریخ انتشار:
ولادت حضرت فاطمه سلام الله علیها
در مورد این که حضرت فاطمه سلام الله علیها در چه سالی به دنیا امده بین مورخین اختلاف نظر وجود دارد یک قول ان مورد قبول علمای فریقین شیعه و سنی است که ولادت حضرت را مربوط به بعد از بعثت می دانند و به اصطلاح قول مشهور هم همین است. و قول دیگر که عده ای از علمای اهل سنت ان را نقل کرده اند این است که ولادت حضرت قبل از بعثت می باشد.
3521 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/16 تاریخ انتشار:
حجر بن عدی رحمه الله علیه
حجر بن عدى از بزرگان صحابى رسول خدا بود. دانشمندان شیعه و سنى تعبیرات بلندى در عظمت او نقل کرده اند. درباره او نوشته اند وى هر چند از نظر سن و سال از دیگر صحابه رسول خداصلى الله علیه والهکوچک تر بود ولى از نظر عظمت از بزرگان صحابه بود. حاکم نیشابورى در مستدرک از او با عنوان راهب اصحاب محمد یاد کرده است و ابن اثیر در اسدالغابه و ابن حجر عسقلانى در الاصابه از او به عنوان حجر الخیر یاد کرده اند. درباره او امده است که وى مردى عابد بود همیشه با وضو بود و هر گاه وضو مى گرفت نماز مى خواند. ابن عبدالبر در استیعاب و ابن اثیر در اسدالغابه وى را مستجاب الدعوه دانسته اند.
2171 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/15 تاریخ انتشار:
ایام فاطمیه
در مورد سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها دو روایت است یکی اینکه ایشان 75 روز بعد از رحلت پیغمبر اکرم ص به شهادت رسیدند که می شود 13 جمادی الاول و دیگری اینکه 95 روز بعد از رحلت پیغمبر به شهادت رسیدند که می شود 3 جمادی الثانی و طول این 20 روز را ایام فاطمیه نامیده اند.
2984 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/01/05 تاریخ انتشار:
عید نوروز
عید نوروز جنبه های مثبت و منفی متعددی دارد. جنبه های مثبت ان نظافت صله رحم کمک به اقشار ضعیف و کم درامد و مانند ان است و جنبه های منفی ان مراسم خرافی چهارشنبه سوری سیزده بدر تشریفات کمرشکن چشم و هم چشمی مسافرت های گناه الود شکستن مرز محرمیت ها و امثال ان می باشد. حال اگر به جنبه های مثبت ان پرداخته شود و از جنبه های منفی ان اجتناب شود طبق روایت حضرت علی علیه السلام که فرمدند کل یوم لا یعصى الله فیه فهو یوم عید عید نوروز طبیعی عید تشریعی هم می شود و اگر خدای نکرده بر عکس شود از منظر حضرت علی علیه السلام چنین روزی عید نخواهد بود.
2697 تعداد بازدیدکنندگان: 1391/12/24 تاریخ انتشار:
تعداد صفحات : 2