سبب رفع کامل «اختلافات مردم» در قیامت
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

سبب رفع کامل «اختلافات مردم» در قیامت

پرسش : چه چیزی سبب رفع کامل «اختلافات مردم» درمی شود؟
پاسخ اجمالی:

خداوند در سوره «انعام» مى فرمايد: «بازگشت همه شما به سوى پروردگارتان است و شما را از آنچه در آن اختلاف داشتيد خبر خواهد داد [و اختلافات پايان خواهد گرفت]». بديهى است وقتى كه خداوند در آن روز رسماً ميان انسان ها داورى كند، اختلافات برچيده شده و حقايق آشكار خواهد شد. بعضى از مفسّران معتقدند كه اختلافات در دار دنيا قابل زوال نيست و تنها در آخرت است كه خداوند داورى مى كند و حق را از باطل جدا مى سازد. خلاصه اینکه آنچه سبب رفع اختلاف در قیامت می شود آگاه ساختن، جدائی حق از باطل و داورى خداوند خواهد بود.

پاسخ تفصیلی:

خداوند در«انعام» بعد از نفى معبودهاى مشرکان و اینکه هرکس در گرو اعمال خویش است وکسى را بر دیگرى نمى نویسند، مى فرماید: (سپس بازگشت همه شما به سوى پروردگارتان است و شما را از آنچه در آن اختلاف داشتیدخواهد داد [و اختلافات پایان خواهد گرفت])؛ «ثُمَّ اِلى رَبِّکُمْ مَرْجِعُکُمْ فَیُنَبِّئکُمْ بِما کُنْتُمْ فیهِ تَخْتَلِفُونَ».(1) در اینسخن از «اِنْباءْ»؛ (خبر دادن و آگاه ساختن) است و در واقع دوّمى علت اوّلى است؛ چراکه اخبار الهى درسرچشمه تبیین حقایق است و اختلافات را از بین می برد.
علاوه بر این، دریونس،93 مساله داورى خداوند در اختلافات مردم درمطرح است، مى فرماید: (پروردگار تو روز قیامت، میان آنها در آنچه پیوسته اختلاف داشتند، داورى خواهد کرد)؛ «اِنَّ رَبَّکَ یَقْضى بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَهِ فیما کانُوا فیه یَخْتَلِفُونَ» بدیهى است هنگامى که خداوند در آن روز رسماً میان آنها داورى کند، اختلافات برچیده خواهد شد و حقایق آشکار خواهد گشت.
ایناشاره به اختلاف هاى بنى اسرائیل است یا اختلافى که بعد از نزولواسلام در میان آنها پیدا شد که گروهى با توجه به نشانه هایى که ازو پیغمبر اکرم(صلىعلیه وآله و سلم) داشتند آن را پذیرفتند و گروهى به خاطر حفظ منافع شخصى از پذیرش آن سرباز زدند یا اشاره به اختلافاتى است که در عصر موسى بن عمران(علیهما السلام) بعد از نجات از چنگال فرعونیان و مشاهده این اعجاز بزرگ یا به هنگام رفتن موسى به کوه طور وگوساله سامرى در میان آنها حاصل شد.
گرچه بسیارى از مفسّران، احتمال اوّل را ترجیح داده اند؛ ولى آیات قبل از این آیه، احتمال دوّم را ترجیح مى دهد.(2) به هر حال به گفته بعضى از مفسّران معروف، این گونه اختلافات در دار دنیا قابل زوال نیست، تنها دراست که خداوند داورى مى کند و حق را از باطل و راستگو را از کافر جدا مى سازد.(3)
همچنین در69حج، تعبیر به «حکم» آمده است و بعد از آنکه اشاره به گوشه اى از اختلافات بنى اسرائیل مى کند، مى فرماید: (پروردگار تو، روزدر میان شما در آنچه اختلاف داشتید حکم خواهد کرد)؛ «اَللهُ یَحْکُمُ بَیْنَکُمْ یَوْمَ الْقِیامَهِ فیما کُنْتُمْ فیهِ تَخْتَلِفُونَ».
در اینکه اختلاف یهود در چه بود؟ از آغازاستفاده مى شود که آنها درباره روز شنبه که روز تعطیل آنها بود، اختلاف داشتند (اختلاف در اینکه [آیا] صید در آن روزاست یا حلال؟ با اینکه پیامبرانشان بر آنها تحریم کرده بودند و یا اختلاف در ترجیح آن روز بر جمعه و مانند آن).
اصولا بنى اسرائیل به گواهى تاریخشان همیشه کانونى از اختلاف و پراکندگى بودند به عکس امروز که به خاطر حوادثى کهموجودیت آنها را تهدید مى کند دست به دست هم داده و مخصوصاً بر ضد مسلمانان جهان متّحد شده اند.
همچنین در17 همینمى فرماید: (کسانى کهآورده اند [مسلمانان] و یهود و صابئان [ستاره پرستان] و نصارى و مجوس و مشرکان، خداوند در میان آنها روزجدائى مى افکند [حق را از باطل جدا مى سازد] خداوند بر هر چیز گواه است [و از همه چیز آگاه است])؛ «اِنَّ الَّذِیْنَ آمَنُوا وَ الَّذِیْنَ هادُوا وَ الصّابِئِیْنَ وَ النَّصارَى وَ الْمَجُوْسَ وَ الَّذِیْنَ اَشْرَکُوا اِنَّ اللهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَهِ اِنَّ اللهَ عَلَى کُلِّ شَىء شَهیدٌ».
قابل توجه اینکه یکى از نام هاى معروف«یَوْمُ الْفَصْلِ» است.مى فرماید: «انَّ یَوْمَ الفَصْلِ کانَ مِیْقاتاً»(4)؛ (یوم الفصل وعده گاه [همگان] است). در آیات متعدد دیگرى ازنیز همین تعبیر درباره روزآمده است. «فصل» دربه معناى جدایى دو چیز از یکدیگر است و روزاز این جهت «یوم الفصل» نامیده شده که در آن روز، حق از باطل جدا مى گردد.
خلاصه اینکه آنچه سبب رفع اختلاف درمی شود آگاه ساختن، جدائی حق از باطل و داورى خداوند خواهد بود.(5)

پی نوشت:

(1). سوره انعام ، آیه 164.

تاریخ انتشار: « 1396/01/07 »

مطالب مرتبط

سبب رفع کامل «اختلافات مردم» در قیامت

موضوع سؤ ال روز قیامت در آیه «وَ قِفُوْهُمْ اِنَّهُمْ مَسْئُولونَ»

تجلّى أسرار

نابودی بهشت و جهنم، با نابودی دنیا!

چگونگی روشنائى زمین به نور الهى، در قیامت

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 100