مقام و منزلت مؤمن از منظر پيامبر اكرم(ص)
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

مقام و منزلت مؤمن از منظر پيامبر اكرم(ص)

پرسش : پیامبر اکرم(صلىعلیه و آله و سلم) مومن را دارای چه مقام و منزلتی می‌دانند؟
پاسخ اجمالی:

پيامبر(ص) درباره مقام و منزلت مؤمن فرمودند: «كسى كه انسان با ايمانى را غمگين كند و بخواهد در مقام عذرخواهى تمام دنيا را به او بدهد، كفّاره گناه او نخواهد شد». اسلام بيشترين مقام را براى انسان قائل شده و انسان را بهترين مخلوقات و مسجود ملائكه دانسته و عالم هستي را در تسخير او قرار داده؛ اما مكاتب مادّى از نظر فلسفه خلقت، انسان را تكامل يافته ميمون مى‌دانند و در عمل، آزار انسانها در غرب اهميّتى ندارد و همه به دنبال حفظ منافع خود هستند.

پاسخ تفصیلی:

مقام و منزلت مومن آنقدر مهم است که پیامبر(صلىعلیه و آله و سلم) فرمودند: «قَالَ رَسُولُ اللهِ(صلىعلیه و آله و سلم): مَنْ احْزَنَ مُوْمِناً ثُمَّ اعْطَاهُ الدُّنْیَا لَمْ یَکُنْ ذَلِکَ کَفَّارَتُهُ»(1)؛ (پیامبر اکرم(صلىعلیه و آله و سلم) فرمودند: کسى که انسان با ایمانى را غمگین کند و بخواهد در مقام عذرخواهى تمام دنیا را به او دهد، کفّارهاو نخواهد شد).
شرح حدیث:
در تایید روایت فوق، حدیثى قدسى از امام صادق(علیه السلام) نقل مى‌کنیم: «قَالَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ لِیَاْذَنَ بِحَرْبٍ مِنِّى مَنْ اَذَى [آذى] عَبْدِىَ المُوْمِنَ...»(2)؛ (کسى که بنده مومنِ مرا اذیّت کند به من اعلانِ جنگ کرده است).
اگر ما بخواهیم مکاتب مختلف را ارزیابى کنیم، یکى از معیارها این است که ببینیم آن مکتب چه دیدگاهى نسبت به انسان دارد؟بیشترین مقام را براى انسان قائل شده و به مسائل انسانى فوق العاده اهمّیت داده است. نکاتى دراشاره شده که باید کنار هم قرار دهیم:
1. بهترین مخلوقات
«ثُمَّ انْشَانَاهُ خَلْقاً آخَرَ فَتَبَارَکَ اللهُ اَحْسَنُ الخَالِقِینَ»(3)؛ (سپس آن را آفرینش تازه‌اى دادیم، پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است). وقتىبخاطر خلقت انسان، «احسن الخالقین» است، لازمه‌اش «احسن المخلوقین» بودن انسان است، از این بالاتر ارزشى نیست.
2. سجود ملائکه
«فَاِذَا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِى فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِینَ»(4)؛ (هنگامى که کار آن را به پایان رساندم و در او از روح خود [یک روح شایسته و بزرگ] دمیدم همگى براى اوکنید)، در مورد آفرینش انسان مى‌فرماید تمام ملائک بر اوکنند.
3. تسخیر عالم هستى
«وَ سَخَّرَ لَکُمْ مَا فِى السَّمواتِ وَ مَا فِى الارْضِ»(5)؛ (او آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمین است همه را از سوى خودش مسخّر شما ساخته)، عالَمِ هستى در خدمت انسان است. در کدام مکتب چنین ارزش والایى براى انسان قائل شده‌اند؟!
دو حدیثى که ذکر شد شاهد دیگرى بر این معناست. انسان بابه قدرى ارزش دارد که اگر او را غمگین سازیم، نوعى اعلان جنگ با خداست. این مساله نشان دهنده دو چیز است:
1.یک مکتب انسان پرور و انسان دوست است.
2. مقدار ارزش انسان باایمان را بیان مى‌کند.
در حالى که ما داراى چنین مکتبى هستیم باید ببینیم در زندگى اجتماعى و فردى چقدر به دیگران آزار مى‌رسانیم؟ مسائل جدّى را تحت لباس شوخى به دیگران تحویل دادن و یا همسر آزارى، فرزند آزارى، همسایه آزارى، اشغال پیاده‌رو و آزار مردم، آزار در رانندگى و... همه آزار مومن است. حتّى عبادت نباید براى دیگران مزاحمت ایجاد کند، صداى بلندگوهاى مساجد فقط در موقعآن هم با صداى معتدل باید پخش شود تا مزاحم همسایه‌ها نشود. امروزه طورى شده که خانه‌اى که در همسایگى مسجد است از ارزش آن کاسته مى‌شود.
در مکاتب دیگر انسان چقدر ارزش دارد؟ مکاتب مادّى از نظر فلسفه خلقت، انسان را تکامل یافته میمون مى‌دانند که با «نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِى»(6) بسیار تفاوت دارد. از نظر عمل هم، آزار انسانها در غرب هیچ اهمیّتى ندارد و مهم، حفظ منافع است و همه آنها به دنبال حفظ منافع خود هستند.
امروزه در فرهنگ غرب، ارزش انسان در سطح بسیار پایینى است و آمار جرم و جنایت و هتک ناموس و دیگر انحرافات اخلاقى، خود بیانگر اوضاع نابسامان آن جوامع است. این در حالى است که اگر بنابر تعلیمات مکتببراى انسان ارزش والایى قایل بودند در دام چنین انحرافات اجتماعى قرار نمى‌گرفتند.دینى است که مى گوید اگر بر بدن کسى ضربه‌اى وارد ساختى و او را مجروح کردى، باید سه مثقال طلا به عنوان جریمه پرداخت کنى. این، بیانگر ارزشى است که انسان در مکتبدارد.(7)

پی نوشت:

(1). جامع الأخبار، شعيري، محمد بن محمد، مطبعة حيدرية، نجف‏، بى تا، چاپ اول‏، ص 147، الفصل العاشر و المائة (في إيذاء المؤمن).

تاریخ انتشار: « 1396/07/26 »

مطالب مرتبط

مقام و منزلت مؤمن از منظر پيامبر اكرم(ص)

خصلت‌هاي مؤمن از منظر امام صادق(ع)

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 103